Szukaj
Dodaj ogłoszenie »
Menu

Kultura i edukacja » Literatura piękna, popularna » Poezja

Grażyna - Adam Mickiewicz (ID :489)

« cofnij

4.00 PLN

Użytkownik:

Anna

W serwisie od:

listopad 2014

Dane kontaktowe:

694 pokaż numer

Ogłoszenie od:

osoba prywatna

Ogłoszenia użytkownika

wyświetl

 
 
Mazowieckie > Warszawa > Praga-Południe
 
 

Stan:

używane

Grażyna" jest powieścią poetycką, jej fabuła ma związek z dziejami średniowiecznej Litwy. Została wydana w Wilnie (1823 r.) i znalazła się w II tomie "Poezyj" Adama Mickiewicza.

Treść dzieła:

Akcja toczy się w końcu XIV stulecia na Litwie, podczas wojen książąt dzielnicowych z Litwy, przeciwko rządom wielkiego księcia Witolda.

Utwór zaczyna opis zamku Litwora, leżącego "na barkach nowogródzkiej góry", gdzie zjeżdżają posłowie krzyżaccy.(cytat)

Główna bohaterka utworu - Grażyna, sprzeciwia się zamierzeniom swego małżonka, księcia Nowogródka imieniem Litwor, który poszukuje wsparcia u Zakonu krzyżackiego w celu walk przeciw Witoldowi, potomkowi Kiejstuta.

Witold jest jedną z najważniejszych osób na Litwie, miał oddać Litworowi ziemie litewskie (które były własnością Grażyny, żony księcia Litwora) i ogłosić go ich księciem, lecz nie dotrzymał złożonej przysięgi. Z tego powodu, Litwor nawiązuje przymierze z Zakonem aby pokonać Witolda. (cytat)

Stary służący Litwora - Rymwid, a także żona księcia, starają się odwieść go od podstępnych zamiarów. Niestety, ich starania nie przynoszą oczekiwanego skutku. Wobec tego Grażyna, nie mówiąc nic Litworowi, postanawia odesłać posłów krzyżackich. (cytat) Ci, obrażeni odjeżdżają, lecz zapowiadają wojnę. Ten właśnie moment można określić, jako punkt kulminacyjny (tzn. moment największego napięcia utworu), jest to także punkt zwrotny, który całkowicie odmienia nie tylko bieg wydarzeń, ale również i dzieje postaci.

Odbiór osobistynie
List polecony ekonomiczny6 zł
List polecony priorytetowy8 zł


Liczba odsłon: 337

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

StatystykaX

Ogłoszenia: 1302

Użytkownicy: 156

Goście on-line: 82